Kąpiel noworodka: jak często, produkty do pielęgnacji, temperatura

Kąpiel noworodka: jak często, produkty do pielęgnacji, temperatura

Wreszcie wracasz z nowo narodzonym maluszkiem do domu! Szczęście wtedy nie zna granic, ponieważ chcesz jak najszybciej pokazać mu Waszą małą prywatną przestrzeń, w której będzie poznawać świat i stawiać pierwsze kroki. Ale to oznacza także ogromną odpowiedzialność, bo po raz pierwszy nie będzie już wokół położnych i pielęgniarek, które trzymają rękę na pulsie. Wielu rodzicom sen z powiek spędza kąpiel noworodka. Ale nie ma się czego bać, kilka podstawowych zasad i informacji, a ta czynność stanie się rutyną. Do dzieła!

Pierwsza kąpiel noworodka: kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że pierwsza kąpiel noworodka to nie jego pierwsza styczność z wodą. Przecież jako płód już miał z nią do czynienia. Poza tym po przyjściu na świat dziecko jest dokładnie myte, często pod bieżącym strumieniem wody z kranu. Dlatego nie ma się co obawiać, że dziecko wpadnie w panikę czy płacz. Wręcz przeciwnie, dla wielu maluszków to warunki jak dla ryby w wodzie. 

Kąpiel noworodka, niezależnie którą z kolei, zawsze należy przygotowywać w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli Twój dom nie nagrzewa się tak łatwo, musisz zaopatrzyć się w jakiś dobry grzejnik elektryczny lub dmuchawę. I absolutnie unikaj przeciągów. Najlepiej zamykaj drzwi do pomieszczenia, w którym kąpiesz dziecko. Nie zapominaj także o oknach chyba, że rzeczywiście jest bardzo upalna, letnia pora. 

Raczej kąp maleństwo na chwilę przed położeniem go spać już na noc, przed karmieniem. Maluszek jest na pewno trochę zdezorientowany natłokiem bodźców zewnętrznych, ponieważ w brzuchu mamy miał więcej spokoju, ale taka kąpiel na pewno go uspokoi. 

Ważną rzeczą jest oczywiście używanie emolientów. One nawilżą skórę dziecka i ochronią przed działaniem czynników bakteryjnych. Kiedyś położne uczulały, aby nie moczyć pępka dziecka podczas kąpieli. Rodzice dwoili się i troili, aby jak najdokładniej go osłonić. Teraz jednak odchodzi się od tej praktyki i moczy pozostałości po pępowinie. Ale ważne, aby zdezynfekować go zaraz po kąpieli np. Octeniseptem. Wystarczy popryskać pępek, a nadmiar produktu wytrzeć gazikiem.

Temperatura wody

Temperatura wody jest dość istotna, jeśli chodzi o kąpiel noworodka. Możesz sprawdzać ją termometrem. Ważne, aby opiewała na około 37 stopni Celsjusza. Nie ma jednak nic lepszego niż łokieć mamy bądź taty i sprawdzanie ciepła wody właśnie za jego pomocą. Woda nie może być ani za zimna, ani za ciepła. Taka w sam raz. Pomyśl po prostu, że maluszkowi ma być przyjemnie podczas takiej kąpieli. 

Najbardziej odprężająca i wyciszająca kąpiel noworodka to po prostu polewanie go wodą z dłoni. Dotyk mamy to najlepszy uspokajacz. Można też mówić do maluszka, np. opowiadać mu dlaczego teraz się kąpie, co będzie robił za chwilę. Dziecko, nawet tak małe, dużo rozumie i zapamiętuje. Swoim głosem nawiązujesz specyficzną więź z własnym dzieckiem. Po kąpieli przyda się ręcznik ze specjalnym kapturkiem na mokrą głowę. Możesz zawinąć w niego malucha i ochronić go przed zimnem i owianiem. Kiedy już wytrzesz go do sucha, pora na masaż. Weź odrobinę balsamu dla noworodków lub zwykłej oliwki dla dzieci i masuj nim swoje dziecko. To na pewno przyniesie mu ukojenie, a dodatkowo zadziała pozytywnie na jego zmysły.

Kąpiel noworodka: jak często?

Są różne szkoły kąpieli noworodka. Niektórzy rodzice kąpią swoje dzieci codziennie, inni co drugi dzień. Raczej nie powinno się kąpać noworodka co 3 dni i więcej. Ciało potrzebuje oddychać. Zimą można kąpać malucha co 2 dni, jednak latem, kiedy małe ciało szybciej się poci, lepiej jest przygotowywać kąpiel codziennie. Dla dziecka to także okazja na ochłodzenie się po całym dniu upałów. Wtedy szybciej i skuteczniej zasypia.

Komentarze:

Kąpiel noworodka: jak często, produkty do pielęgnacji, temperatura