Poród w wodzie - zalety i wady immersji wodnej. Jak wygląda poród w wodzie?
Poród w wodzie cieszy się coraz większą popularnością u przyszłych matek. To świetny sposób na redukcję bólu oraz stresu podczas wydawania dziecka na świat. Niestety nie we wszystkich przypadkach taki poród jest możliwy. W tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości na ten temat.
Poród w wodzie - opinie
Opinie kobiet, które rodziły w wodzie, są w większości pozytywne. Ciepła woda pomaga łagodzić ból, redukować stres oraz produkować więcej endorfin podczas porodu. Immersja wodna stwarza intymną atmosferę, zupełnie inną od tej, którą jeszcze kilka lat temu można było doświadczyć w państwowych szpitalach. Kobiety czują się bardziej komfortowo, dzięki czemu poród staje się wyjątkowym, magicznym przeżyciem.
Jakie są zalety i wady porodu w wodzie?
Poród w wodzie to nie tylko mniejszy ból, stres, czy poprawa komfortu. Poniżej podajemy pozostałe zalety immersji wodnej:
- większa ochrona krocza przed nacięciem (ciepła woda działa rozluźniająco na tkanki krocza),
- skrócenie pierwszej fazy porodu (szybsze rozwieranie szyjki macicy),
- mniejsza utrata krwi.
- brak możliwości podłączenia KTG (nie można monitorować tętna dziecka),
- utrudniony dostęp do rodzącej przez położną lub lekarza,
- większe ryzyko wystąpienia infekcji okołoporodowych.
Jak poród w wodzie wpływa na dziecko?
Niektórzy obawiają się porodu w wodzie ze względu na dziecko. W rzeczywistości zupełnie nie musisz się tym martwić. Noworodek nie zakrztusi się wodą, ponieważ w brzuchu mamy cały czas przebywał w takim środowisku. Poza tym odczuwa mniejszy szok związany z bodźcami zewnętrznymi. Woda skutecznie tłumi różne czynniki i redukuje stres maluszka. Poród w wodzie działa kojąco na matkę, co dodatkowo wpływa na lepsze samopoczucie noworodka. Tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia zielonych wód płodowych oraz infekcji u dziecka. Położne, które pomagają odbierać porody w wodzie potwierdzają, że noworodki są spokojniejsze i mniej płaczliwe po porodzie.
Jak wygląda poród w wodzie w praktyce?
Aby poród w wodzie był możliwy, należy zadbać o odpowiednie warunki. Na szczęście wanna powoli staje się już standardem w salach porodowych. Jej spód powinien posiadać specjalną folię chroniącą przed bakteriami. Woda musi mieć temperaturę około 36 stopni. W trakcie porodu dostają się do niej wody płodowe oraz śluz, dlatego należy ją na bieżąco wymieniać. Poziom wody w wannie powinien wynosić około 50 cm, a temperatura w sali powinna mieć minimum 26 stopni Celsjusza. Jeśli rozwarcie szyjki macicy wynosi około 4-5 cm, kobieta rodząca może wejść do wody. Ciepło powinno złagodzić odczuwalne skurcze oraz bóle. Jeśli akcja porodowa przebiega bez zakłóceń, a skurcze nie ustają, kobieta będzie mogła pozostać w wodzie aż do momentu urodzenia dziecka.
Kiedy poród w wodzie nie jest możliwy?
Niestety nie każda kobieta ma szansę na poród w wodzie. Jeśli chcesz się na niego zdecydować, Twoja ciąża musi przebiegać bez zarzutu. Oprócz tego powinnaś cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Część kobiet niestety nie może rodzić naturalnie z różnych przyczyn. Do przeciwwskazań możemy zaliczyć niewłaściwe ułożenie dziecka, nieprawidłowe zapisy KTG, czy wysoką masę ciała dziecka. Oprócz tego kobieta nie może rodzić w wodzie, jeśli:
- występują wady łożyska lub złe ułożenie,
- kobieta cierpi na różnego rodzaju infekcje ogólnoustrojowe lub intymne,
- występują wady pępowiny,
- istnieją podejrzenia wad wrodzonych u dziecka,
- kobieta ma nadciśnienie lub nadczynność tarczycy,
- poród zaczął się zbyt wcześnie,
- kobieta cierpi na choroby serca.
Następny artykuł
Co zastosować na ukąszenia owadów?
Poród w wodzie - zalety i wady immersji wodnej. Jak wygląda poród w wodzie?