Pierwszeństwo w ciąży - dlaczego i gdzie przyszłe mamy mają pierwszeństwo?
Pierwszeństwo kobiet w ciąży niestety jest w naszym kraju nadal tematem tabu. Wiele razy w komunikacji miejskiej czy kolejkach, kobiety w ciąży oczekują na swoją kolej stojąc długie minuty. Nie każdy, a szczególnie młodzi ludzie, zdają sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może nieść za sobą nieudzielenie pierwszeństwa ciężarnej. Bowiem tylko kobieta w ciąży wie, jak w danym momencie się czuje. Nie każdy także wie, że pierwszeństwo w ciąży jest usankcjonowane prawem.
Dlaczego kobiety powinny mieć pierwszeństwo w ciąży?
Samopoczucie kobiety w ciąży może zmieniać się diametralnie z minuty na minutę. Wszystko przez zmiany hormonalne, zachodzące w jej organizmie. W ciąży podnosi się poziom kortyzolu, tzw. hormon stresu, który odpowiada za obniżenie nastroju i samopoczucia. Oczywiście nie są to jedyne zmiany, bowiem u kobiety w ciąży:
- częściej występuje parcie na pęcherz, ze względu na uciskającą go macicę;
- nerki filtrują o półtora raza więcej krwi, dlatego organy te pracują znacznie szybciej;
- serce pracuje z o 60% większym obciążeniem już od 8 tygodnia ciąży;
- mięśnie w bezruchu są mniej dotlenione;
- ze względu na zwiększony przepływ krwi oraz wzrost obwodu brzucha, występują problemy z błędnikiem i zachwiania równowagi, szczególnie w niestabilnych miejscach, takich jak środki komunikacji miejskiej.
Ze względu na te wszystkie okoliczności, kobiety powinny mieć bezwzględne pierwszeństwo w ciąży w miejscach publicznych, szczególnie w środkach publicznego transportu.
Ze względu na to w autobusach czy tramwajach wyznaczone są specjalne miejsca dla ciężarnych, które umożliwiają im bezpieczną podróż i minimalizują ryzyko omdlenia czy utraty równowagi.
Wiele osób niebędących w ciąży niestety zajmuje te miejsca, nie zwracając uwagi na ciężarną, która odbywa podróż na stojąco. To zachowanie zasługuje na społeczną reakcję, bowiem informacje o zagrożeniach dla kobiet w ciąży powinny być propagowane szczególnie w takich miejscach.
Pierwszeństwo w ciąży a prawo
Niewiele osób wie, że pierwszeństwo w ciąży jest usankcjonowane przez prawo. Zgodnie z ustawą Za życiem z dnia 1 stycznia 2017 roku, kobiety w ciąży są przyjmowane bez kolejki w przychodniach, laboratoriach i aptekach. Wprowadzenie takiego prawa podwyższa komfort i bezpieczeństwo, w związku z przebywaniem ciężarnych w miejscach publicznych. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje, dlatego nie powinny zbyt długo przebywać w miejscach, w których są na nie narażone. Dlatego ustawa dotyczy właśnie aptek, przychodni i laboratoriów.
Przesłanki medyczne są podstawą do wyrażenia takiej potrzeby przez kobiety w ciąży i nie trzeba się obawiać odrzucenia prośby o przepuszczenie w kolejce czy ustąpienia miejsca w autobusie - takie jest Twoje prawo i powinnaś mieć je zagwarantowane niezależnie od sytuacji. Nie musisz o nie walczyć - to Ci się po prostu należy. Chodzi przecież nie tylko o zdrowie Twoje, ale także Twojego dziecka.
Gdzie obowiązuje pierwszeństwo w ciąży?
Wiele innych miejsc, takich jak niektóre drogerie czy sklepy, również systematycznie wprowadzają zasadę pierwszeństwa dla ciężarnych. To ogromna ulga dla wielu kobiet, szczególnie tych, które kiepsko przechodzą ciążę i związane z nią zmiany w organizmie.
Są kobiety, które szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze miewają mdłości, zawroty głowy czy duszności, związane z naglą zmian temperatury. Szybsze zrobienie zakupów, bez oczekiwania w długiej kolejce bywa zbawienne dla samopoczucia i świadomości kobiety. Wiele z nich, którym dolegliwości ciążowe towarzyszą każdego dnia zraziło się do pobytów w miejscach publicznych. Strach i zdenerwowanie kumulują dodatkowo słabe samopoczucie, co w rezultacie może prowadzić do omdleń. Świetnym sposobem jest właśnie wprowadzenie pierwszeństwa w ciąży.
Pierwszeństwo w ciąży do decydowania o sobie
Miejsca przyjazne dla ciężarnych są przez nie chętnie odwiedzane - czują się w ten sposób bezpiecznie. Tak otoczone troską kobiety w ciąży mogą wówczas bez problemu załatwić swoje sprawy.
Wiele osób twierdzi jednak, że ciąża to nie choroba i ciężarne obowiązują takie same prawa jak innych obywateli. Nie do końca możemy się z tym zgodzić. Dziecko w łonie matki organizm traktuje bowiem rzeczywiście nieco jak chorobę. Zmiany hormonalne oraz zmiany w fizjologii organizmu nie są codziennością. Dlatego warto pozostawić każdej kobiecie w ciąży samodzielną diagnozę swojego samopoczucia i dolegliwości.
Jesteś w ciąży? Korzystaj ze swoich praw - to przywileje, których nikt nie powinien ani odbierać, ani oceniać.
Pierwszeństwo w ciąży - dlaczego i gdzie przyszłe mamy mają pierwszeństwo?