Włosy w ciąży - czego się spodziewać i jak radzić sobie z problemami?
Włosy są jedną z najpiękniejszych ozdób każdej kobiety. Nic zatem dziwnego, że pragniemy, aby zawsze prezentowały się nienagannie i zwracamy dużą uwagę na ich kondycję oraz sposób pielęgnacji. Nie inaczej wygląda sytuacja również podczas ciąży, kiedy kobieta zmaga się z szeregiem zmian dotyczących zarówno jej organizmu, jak i zewnętrznej aparycji. Jak zatem na burzę hormonalną mogą zareagować włosy ciężarnej?
Włosy w ciąży
Ciąża u niektórych kobiet może objawiać się znaczącą poprawą wyglądu i gęstości fryzury, u innych zaś skutkować osłabieniem kosmyków, a nawet takimi problemami jak łupież czy łojotok. Włosy bardzo szybko reagują bowiem nie tylko na zmiany hormonalne, ale również na zmiany w naszym jadłospisie. Jeśli ciężarna dba o siebie, odżywia się zdrowo i suplementuje witaminy i minerały, z których korzysta w tym czasie również rozwijające się dziecko, to jej fryzura będzie pełna blasku, gęsta i wyraźnie odżywiona. Jeżeli jednak okres ciąży nie będzie wiązał się ze zwiększeniem troski o zdrowy tryb życia, włosy mogą zacząć kruszyć się, a nawet wypadać.
Pielęgnacja włosów w trakcie ciąży
Zdrowa dieta i odpowiednia suplementacja składników odżywczych to podstawa pielęgnacji włosów nie tylko w okresie ciąży. O fryzurę można jednak dbać również od zewnątrz, stosując bezpieczne i odpowiednio dobrane, najlepiej naturalne kosmetyki. W przypadku problemu nadmiernego przetłuszczania skóry głowy, dobrze jest myć ją częściej i unikać używania suszarki, która ciepłym powietrzem może pobudzać gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. Włosy skłonne do przetłuszczania myjemy również wodą letnią i unikamy częstego, długiego masowania skóry głowy przy pomocy szczotki czy palców. Jeśli kosmyki w trakcie ciąży są suche i osłabione, warto wzmacniać je, odżywiać i nawilżać za pomocą naturalnych olejów, na przykład oleju z kiełków pszenicy, oleju kokosowego czy oleju makadamia. Nakładamy je na włosy na kilka godzin przed myciem, a następnie usuwamy delikatnym szamponem i aplikujemy dowolną odżywkę.
Wypadanie włosów w ciąży i po ciąży - przyczyny
Włosy wypadają w ciąży zazwyczaj jedynie w przypadku kobiet, które nie dbają o zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzenie do swojej diety zdrowszych, bardziej wartościowych produktów spożywczych. Znacznie częściej dochodzi jednak do sytuacji odwrotnej, ponieważ zmiany hormonalne - a konkretnie zwiększenie ilości estrogenów w organizmie - prowadzą do zahamowania naturalnego procesu utraty włosów. Standardowo, dziennie każdy zdrowy człowiek traci około 100 włosów, dlatego jeśli podczas ciąży liczba ta spadła do kilkudziesięciu włosków na dzień, po unormowaniu poziomu hormonów dochodzi do wyrównania bilansu i fryzura zaczyna drastycznie się przerzedzać. Ma to miejsce w niedługi czas po porodzie i trwa do kilku miesięcy, w czasie których młoda mama może stracić nawet 30% włosów.
Farbowanie włosów w ciąży - czy jest dozwolone?
Inne zabiegi fryzjerskie, które są kategorycznie odradzane w trakcie przebiegu całej ciąży to trwała ondulacja oraz chemiczne prostowanie włosów, podczas których roztwory chemiczne mogą wchłaniać się przez skórę do naczyń krwionośnych, stwarzając tym samym realne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Poza tym nieprzewidziane są również reakcje, do jakich może dojść na skutek działania preparatów i zmian hormonalnych - efekt zabiegu może zatem okazać się zbyt silny lub zbyt słaby.
Następny artykuł
Problemy z cerą, czyli jak dbać o skórę twarzy?
Włosy w ciąży - czego się spodziewać i jak radzić sobie z problemami?