Zwolnienie lekarskie w ciąży – wskazania
Współczesne mamy dzielą się głównie na dwie grupy - kobiet, które chcą pozostać aktywne zawodowo aż do rozwiązania oraz tych, które wykorzystują zwolnienie lekarskie natychmiast po potwierdzeniu ciąży. Chociaż często podkreśla się, że ciąża nie jest chorobą, to istnieją sytuacje, kiedy przejście na urlop jest wręcz wskazane dla przyszłej mamy, która pragnie zadbać o najlepszy rozwój dziecka i własne zdrowie. Kiedy zwolnienie lekarskie w ciąży jest naprawdę uzasadnione i komu przysługuje?
Komu przysługuje zwolnienie lekarskie w ciąży?
O zwolnienie lekarskie w ciąży oraz o wypłatę zasiłku chorobowego nie muszą martwić się kobiety zatrudnione na umowę o pracę - niezależnie od tego, czy pracują na cały, czy na część etatu oraz czy ich umowa została podpisana na czas określony czy nieokreślony. W przypadku umowy-zlecenia o wypłacie środków będzie decydował fakt, czy poza obowiązkowymi składkami ciężarna opłacała także nieobowiązkową składkę na ubezpieczenie chorobowe. Warunkiem jest również upłynięcie 90 dni od rozpoczęcia odprowadzania tychże składek.
Od kiedy zwolnienie lekarskie w ciąży?
Zgodnie z prawem, kobieta w ciąży może wykorzystać zwolnienie lekarskie w ciąży już od jej stwierdzenia oraz przez pełne 9 miesięcy, czyli 270 dni. Wiele zależy od warunków pracy i samopoczucia samej ciężarnej. Jeśli obejmowane przez nią stanowisko związane jest z silnym stresem, praca odbywa się w szkodliwych warunkach lub wymaga dużego wysiłku fizycznego, a sama kobieta nie cieszy się dobrym zdrowiem, to z pewnością otrzyma zwolnienie lekarskie w ciąży natychmiast po jej potwierdzeniu. Jeśli jednak wykonywana przez nią praca jest lekka, a sama ciężarna czuje się bardzo dobrze, nie musi korzystać z takiej możliwości.
Zwolnienie lekarskie w ciąży - wskazania
Wskazaniem do wykorzystania zwolnienia lekarskiego w ciąży może być przede wszystkim charakter wykonywanej pracy, związany na przykład z koniecznością noszenia ciężarów czy odczuwaniem silnego stresu. Istnieją także sytuacje, w których ciąża jest zagrożona, a tym samym niewskazane jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy. Ze zwolnienia lekarskiego w ciąży powinna skorzystać kobieta przy takich objawach, jak plamienie, dolegliwości bólowe brzucha, krwawienie, przy łożysku przodującym lub ze stwierdzonym przedwczesnym rozwarciem szyjki macicy. Wskazaniami do urlopu są także stany chorobowe - cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca - oraz schorzenia, które wymagają hospitalizacji, przeprowadzenia zabiegu operacyjnego czy zwyczajnie częstego przebywania w spoczynku.
Zwolnienie lekarskie w ciąży - co warto wiedzieć?
Zwolnienie lekarskie w ciąży wiąże się z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS lub pracodawcę. Kontrola ta polega na niezapowiedzianej wizycie pod adresem wskazanym na druku wypisanym przez lekarza. Wizyta może, choć nie musi, odbywać się w normalnych godzinach pracy ciężarnej. Jej wynik uzależniony jest z kolei od tego, co na zwolnieniu lekarskim wypisał specjalista. Jeśli znajduje się tam informacja, że "chory powinien leżeć", to ciężarna, która nie chce mieć problemów, powinna przebywać wtedy w domu (może naturalnie udać się na kontrolę lekarską, ale musi być w stanie to udowodnić). Jeżeli natomiast lekarz zamieścił na zwolnieniu sformułowanie "chory może chodzić", to kobieta ma możliwość wykonywania prostych, niezbędnych czynności codziennych, takich jak wyjście do apteki. Nie powinna jednak poświęcać całego dnia na zakupy czy pracę w ogrodzie. Należy pamiętać również, że zwolnienie lekarskie w ciąży wyklucza możliwość podjęcia jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej, w tym również pracę w formie samozatrudnienia.
Poprzedni artykuł
Nauka jazdy na rowerzeNastępny artykuł
Przebodźcowanie dziecka: objawy
Zwolnienie lekarskie w ciąży – wskazania