Dokumenty do chrztu – o czym trzeba pamiętać?
Chrzest to pierwszy sakrament, jaki przyjmuje mały człowiek. Jest to bardzo ważna uroczystość, warto więc się do niej odpowiednio przygotować. Dokumenty do chrztu, odpowiednie przygotowanie chrzestnych czy przebieg ceremonii to jedne z istotniejszych kwestii. Zapraszamy do lektury!
Kiedy ochrzcić dziecko?
Celem chrztu jest obmycie z grzechu pierworodnego, przyjęcie wiary katolickiej, a także zjednoczenie z Kościołem. To bardzo ważna ceremonia należy więc dobrze przemyśleć jej datę. Dzieci przyjmują chrzest najczęściej w 3-4 miesiącu życia. Zdarzają się jednak wyjątki - czynnikiem decydującym zazwyczaj jest osobowość dziecka. Jeżeli wcześniej je ochrzcimy, istnieje szansa, że prześpi całą uroczystość, która będzie cicha i bezproblemowa. Starsze dzieci są bardziej ruchliwe i łatwiej się rozpraszają, trudno więc utrzymać je w spokoju podczas Mszy Świętej.
Jakie dokumenty do chrztu?
Zanim dziecko zostanie ochrzczone, musimy załatwić wszelkie formalności związane z tą uroczystością. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do kancelarii parafialnej. To tam ustalimy szczegóły dotyczące chrztu, datę, godzinę itd. Warto już wtedy mieć przy sobie najważniejsze dokumenty do chrztu. Są to:
- skrócony akt urodzenia dziecka (dostaniemy go w Urzędzie Stanu Cywilnego),
- dokumenty potwierdzające dane rodziców (np. dowód osobisty),
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców (odpis aktu małżeństwa, który otrzymamy również w Urzędzie Stanu Cywilnego),
- dane rodziców chrzestnych,
- zaświadczenie, że wybrana osoba może być rodzicem chrzestnym.
Kto może być chrzestnym?
Nie każda osoba wybrana przez rodziców może zostać chrzestnym. W tej kwestii obowiązują surowe zasady, których należy przestrzegać. Przede wszystkim powinna być to osoba, która ukończyła 16 lat, otrzymała bierzmowanie, a także prowadzi życie zgodne z wiarą. Aby to udowodnić, przyszły rodzic chrzestny powinien postarać się o zaświadczenie ze swojej parafii. Proboszcz napisze w nim, że dana osoba jest wierząca i praktykująca więc pomoże rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej. Ponadto osoba, która ma być rodzicem chrzestnym, nie może być ojcem/matką dziecka przyjmującego chrzest, musi być także wolna od jakiejkolwiek kary kanonicznej.
Czy mogą być dwie matki chrzestne?
Wiele osób uważa, że skoro na ślubie mogą być dwie świadkowe to i na chrzcie jest to dopuszczalne. Niestety według kodeksu prawa kanonicznego można wybrać tylko jednego chrzestnego i jedną chrzestną. Jeżeli nie możesz znaleźć drugiej osoby do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego, nie martw się - wybór dwóch chrzestnych nie jest niezbędny dla ważności tego sakramentu. Chrzestny może więc być tylko jeden, dopuszcza się nawet skrajne sytuacje, w których nie ma żadnego rodzica chrzestnego. Dobrym przykładem chrztu bez chrzestnych jest bezpośrednie zagrożenie życia dziecka, kiedy ochrzcić je może każdy (nawet osoba niewierząca). Musi tylko polać głowę dziecka czystą wodą i powiedzieć “Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Tego typu chrzest jest ważny, dlatego nie wolno go powtarzać. O takim nagłym sakramencie należy poinformować proboszcza parafii, z której pochodzi dziecko. Jeżeli stan zdrowia malucha się unormuje, ksiądz wpisze udzielanie chrztu do ksiąg metrykalnych i wypełni pozostałe obrzędy (np. namaści dziecko olejem świętym).
Jak wygląda chrzest?
Sakrament chrztu udzielany jest zazwyczaj podczas niedzielnej Mszy Św. Rodzice i chrzestni powinni pojawić się w Kościele około 10 minut szybciej, aby podpisać się w parafialnej księdze. Następnie ma miejsce ceremonia chrztu. W kościele katolickim główka dziecka polewana jest wodą święconą, a także jest namaszczana krzyżmem świętym. Woda święcona, którą wykonywany jest znak krzyża, to nawiązanie do chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Krzyżmo święte to mieszanka balsamu i oliwy z oliwek. Ma moc oczyszczającą, ale także jest potwierdzeniem naznaczenia przez Boga Ojca. Podczas chrztu potrzebna jest także biała szatka ofiarowana dziecku przez matkę chrzestną. Jest biała, ponieważ ma oznaczać niewinność i wolność od grzechu pierworodnego. Bardzo ważna jest także świeca, za którą odpowiada ojciec chrzestny - to on zapala ją podczas ceremonii. Świeca chrzcielna jest zapalana jako symbol, że ochrzczony maluch stał się dzieckiem światłości.
Dokumenty do chrztu, biała szata i świeca to najważniejsze przedmioty, które należy przygotować przed tą ważną uroczystością. Inne akcesoria to: ubranko do chrztu dla dziecka, czapeczka, buciki, a także biały becik/kocyk. To będzie niezapomniana uroczystość!
Dokumenty do chrztu – o czym trzeba pamiętać?