Gry i zabawy dla dzieci: jak zorganizować czas?

Gry i zabawy dla dzieci: jak zorganizować czas?

Czas wolny dziecka to źródło niespożytej energii i wyobraźni. Jeśli się go nie zapełni w odpowiedni sposób, mogą mu przyjść do głowy niestworzone pomysły. Czasami bywa wręcz niebezpiecznie! Dlatego warto jakoś zagospodarować dziecku czas na zabawę niezależnie, czy spędza czas w grupie, na podwórku czy w domu. Chcesz poznać świetne pomysły jak zorganizować czas dla Twojego dziecka? Podpowiadamy!

Zabawy ruchowe dla dzieci

Ruch to zdrowie! Dlatego, aby Twojego dziecka nie dopadły nadwaga i złe samopoczucie, zorganizuj mu wspaniałe zabawy ruchowe. Jeśli Twój maluch wyjątkowo lubi siedzieć przed komputerem lub oglądać bajki, zapewnij mu także aktywny wypoczynek. Podczas ruchu organizm dotlenia się, dlatego taka zabawa przydaje się także w codziennych szkolnych obowiązkach. Dziecko ma dzięki ruchowi więcej pomysłów, jest kreatywne i aktywne. Ponadto nie ziewa i nie zasypia na zajęciach lekcyjnych, ponieważ mózg jest dotleniony, a mięśnie nie są zastałe. Najciekawszymi zabawami ruchowymi, w które dziecko może bawić się samo lub z rodzicami, są:

  • rzucanie piłką do celu, 
  • szukanie ukrytego skarbu,
  • jazda na rowerze, 
  • koszykówka, 
  • badminton, 
  • ćwiczenia ze skakanką lub gumą do skakania. 

Dla rodzin, które posiadają trampolinę, świetną zabawą będzie parząca piłka. Ta gra polega na podskakiwaniu na trampolinie, przy jednoczesnym uciekaniu przed piłką. Kogo piłka dotknie jako ostatniego, ten wygrywa. W tę zabawę dziecko może także harcować samodzielnie. Dzieci uwielbiają rywalizować z czasem, dlatego świetnie sprawdzi się zabawa w zrób to w 30 sekund. Ta gra pozwala na wymyślanie przeróżnych zadań dla dziecka, aby wydobyć z niego wytrwałość, zaangażowanie, a przede wszystkim kreatywność. 

Zabawy dla dzieci w grupie

Zupełnie inne pomysły można znaleźć na zabawy dla dzieci w grupie. Gromadka maluchów pełnych energii to wyzwanie ale także niezliczone możliwości gier i zabaw. W grupie dziecko rozwija się, nabiera pewności siebie, a czasami także umiejętności przywódczych. Bardzo często nawiązuje przyjaźnie i inspiruje się rówieśnikami. Dlatego warto, żeby Twoje dziecko jak najwięcej czasu spędzało z większą grupą. Jego rozwój psychospołeczny osiągnie maksimum, nie będzie zamknięte i zastraszone, a przede wszystkim będzie umiało wyjść ze swojej strefy komfortu. Zabawy w grupie to przede wszystkim:

  • wyścigi, 
  • pokonywanie torów przeszkód na czas, 
  • gry zespołowe. 

Dzieci uwielbiają rywalizować, więc przy większej liczbie dzieci będzie łatwiej podzielić się na grupy. Bardzo popularnymi zabawami „podwórkowymi” były niegdyś: 

  • podchody, 
  • gra w chowanego,  
  • zabawa w jakie mleko daje krowa? 

Ta cudacznie nazwana zabawa polegała na tym, że wyznaczona krowa wymieniała kolory mleka, po uprzednim tytułowym pytaniu. Na kolor biały wszystkie dzieci musiały uciekać, żeby nie dać złapać się krowie. Do innych, najpopularniejszych zabaw należą wciąż: klasy lub gra w dwa ognie (inaczej gra w zbijaka). Cudownie jest dać dzieciom namiastkę swojego dzieciństwa w postaci właśnie takich pomysłów na zabawę. 

Zabawy dla dzieci w domu

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Już nie! W domowym zaciszu wcale nie trzeba się nudzić. Wystarczy kilka kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci w domu. Wiadomo, że po jakimś czasie nawet najlepsza i najciekawsza zabawka może powszednieć. Wtedy dziecko snuje się i szuka dobrego dla siebie zajęcia. Niezależnie od wieku, maluch może naprawdę świetnie spędzić czas w domu, nawet sam na sam ze sobą czy rodzicem. Oprócz dostępnych gier planszowych, układanek i klocków, warto czasem zrobić samemu jakieś ciekawe zabawki.

Samo przygotowanie przedmiotu jest już świetną zabawą. Jesienią warto wykorzystać dary natury. Żołędzie, kasztany, kilka zapałek czy wykałaczek i kolorowe ludziki gotowe! To okazja na unikatową integrację rodzica z dzieckiem. Ponadto można zorganizować pracownię twórczą i zrobić niezapomniane gniotki z balona i mąki. Niegdyś tylko takie zabawki miały prawo bytu! Jeśli masz w szafie niewykorzystane białe prześcieradło, zorganizuj dla dziecka malowanie farbami za pomocą dłoni i stóp. Ta zabawa to świetne ćwiczenie sensoryczne, które rozwinie zmysły i koordynację Twojego dziecka. A może czas na kuchnię? Oczywiście każde dziecko uwielbia pomagać rodzicom w kuchni. Najlepiej, jeśli ta pomoc kończy się mąką we włosach i mlekiem wylanym na ubranie! Ale zabawa w kuchni może być zupełnie inna. Czas na grę w rozpoznawanie smaków! Zawiąż dziecku oczy opaską i daj mu do posmakowania różne produkty spożywcze. Za każdy rozpoznany smak dziecko otrzymuje punkt. Później zamieńcie się rolami. Ciekawe, które z Was wygra? 

Zabawy muzyczne dla dzieci

Muzyka niewątpliwie poszerza horyzonty i wyostrza zmysły. Wpływa także na wrażliwość dziecka i sferę emocjonalną. Warto więc bawić się z muzyką już od pierwszych dni życia. Jeśli wpleciesz muzykę w codzienną zabawę, zyskasz niezliczone korzyści dla siebie i malucha. Dziecko swoją przygodę z dźwiękami rozpoczyna już w kołysce. To tam gra dla niego karuzela. Później wiele zabawek wydaje grającą melodię i różnego rodzaju odgłosy. Kiedy dziecko trochę podrośnie, koniecznie zainstaluj w jego pokoju radio i puszczaj mu piosenki. Mogą być to także melodie w innych językach, aby oswoić z nimi dziecko. Kiedy już radio stanie na dobre w pokoju, czas na zabawę! Rozłóż gazety i niech każdy uczestnik gry tańczy na nich w rytm muzyki, składając ją na pół po każdej pauzie. Kto utrzyma się najdłużej na złożonym kawałku gazety, wygrywa! Kolejna zabawa to zastyganie. Dzieci biegają i tańczą zgodnie z dźwiękami, a kiedy muzyka ucichnie, zastygają w bezruchu. Kto się poruszy – odpada. Można także zmodyfikować wersję tej zabawy i dodać krzesła. Każda runda to jedno krzesło i jeden uczestnik mniej. Jeśli masz nagrane różne dźwięki, możecie pobawić się w rozpoznawanie odgłosów. Pociąg, słoń czy morskie fale – skąd pochodzi ten dźwięk? Udana zabawa gwarantowana! 

 

Komentarze:

Gry i zabawy dla dzieci: jak zorganizować czas?