Kangurowanie dziecka - co to jest kangurowanie?

Kangurowanie dziecka - co to jest kangurowanie?

Kangurowanie przynosi same korzyści - nie tylko dla zdrowia dziecka, ale i matki. Kangurować powinno się maluchy zaraz po urodzeniu, także wcześniaki. Tego typu przytulanie pomaga maluchom utrzymywać stałą temperaturę ciała, wyrównywać oddech, a także po prostu rosnąć. Mamy natomiast szybciej radzą sobie z tzw. baby blues po porodzie. Jakie jeszcze zalety ma kangurowanie? I czy później można zastąpić je chustonoszeniem? Zapraszamy do lektury!

Co to jest kangurowanie?

Kangurowanie to metoda przytulania dziecka bardzo blisko ciała, w kontakcie skóra do skóry. Najwięcej korzyści przyniesie, jeśli rozbierzesz malucha do pieluchy i położysz go na swojej nagiej klatce piersiowej. Dziecko powinno całą powierzchnią brzuszka przylegać do ciała mamy bądź taty. Nóżki malucha powinny być ugięte. Możesz w ten sposób leżeć z dzieckiem bądź zawinąć je w chustę i nosić. Kangurować można nawet wcześniaki jednak dopiero po zezwoleniu lekarza - najczęściej należy poczekać aż noworodek osiągnie wagę 1500g i nie będzie musiał być nieustannie monitorowany. Wcześniaki noszone i przytulane przez rodziców rosną nawet dwa razy szybciej niż dzieci, które leżą tylko w inkubatorach, więcej też przybierają na wadze. Kangurowanie zapobiega także kolkom. Nacisk brzucha mamy na mały brzuszek dziecka pomaga w ujściu gazów, a tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo uciążliwego płaczu malucha.

Kangurowanie po porodzie

Kangurowanie zaraz po porodzie ma kilka istotnych zalet:

  • noworodki po kangurowaniu lepiej śpią,
  • są spokojniejsze - nawet krótkie kangurowanie (20 min) zmniejsza ich poziom stresu o 60%,

  • szybciej przybierają na wadze, 
  • kangurowanie powoduje, że płuca i serce dziecka pracują stabilniej co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem, 

  • występuje synchronizacja cieplna dziecka i rodzica.

Mamy kangurujące zaraz po przyjściu nowego członka rodziny na świat, szybciej wracają do formy po porodzie i mniej się nim stresują. Kontakt z dzieckiem sprzyja również karmieniu - dzięki jego bliskości wytwarza się więcej pokarmu. A co z tatą? Czy on też może kangurować dziecko? Oczywiście, że tak! Bliskość noworodka działa uspokajająco, obniża stres, pomaga się zrelaksować i naprawdę poprawia humor! Ponadto przytulanie dziecka pomaga w wytworzeniu wyjątkowej więzi pomiędzy maluchem a rodzicami.

Kangurowanie - jak długo?

Kangurować możesz tak długo, jak będzie chciało tego dziecko. Kangurowanie w chuście do noszenia to świetny pomysł nie tylko przy noworodku, ale także niemowlęciu. Dziecko, które czuje zapach mamy i słyszy bicie jej serca, jest nie tylko spokojniejsze, ale także lepiej się rozwija. Ponadto w taki sposób stymuluje się jego odporność - dzięki niegroźnym bakteriom bytującym na skórze mamy dziecko jest wzmocnione i później m.in., rzadziej cierpi na alergie.

Chustonoszenie dziecka

Wielu rodziców nosi swoje dziecko - to bardzo naturalny odruch. W ten sposób usypiamy malucha i uspokajamy go. Po jakimś czasie jednak noszenie okazuje się, niezbyt wygodne. W takiej sytuacji warto sięgnąć po chustę. To świetne narzędzie, które pomaga budować relację między rodzicami a dzieckiem. Jakie są jeszcze zalety tego rozwiązania?

  • dziecko może zachować swoją fizjologiczną postawę ciała, 
  •  trzymanie dziecka blisko ciała pomaga w walce z kolką i innymi dolegliwościami, dzięki czemu mniej płaczą, 

  •  noszenie w chuście wspiera aktywne rodzicielstwo - ułatwia piesze wycieczki, spotkania z bliskimi, podróże itd., 

  •  dziecko z chusty bardzo łatwo można nakarmić, np. w miejscu publicznym, 

  • noszenie nie jest uciążliwe, rodzic ma wolne ręce i może zajmować się obowiązkami domowymi, 

  • a przede wszystkim - dziecko noszone w chuście ma zaspokojoną podstawową potrzebę bliskości.

Chustonoszenie - od kiedy? Jaka chusta?

W chuście można nosić nawet noworodki, jednak w taki sposób, aby nie przeszkadzać im w rozwoju. Najlepiej na samym początku udać się na kurs motania i tam nabyć niezbędną wiedzę. Instruktor pomoże nam wybrać najodpowiedniejszą metodę motania, skoryguje także ewentualne błędy. Rodzaj chusty dobiera się do sposobu noszenia, a także postury rodzica (nie do dziecka). Tradycyjną chustę powoli zastępują ergonomiczne nosidełka, które można stosować, od kiedy dziecko zacznie samodzielnie siedzieć.

Komentarze:

Kangurowanie dziecka - co to jest kangurowanie?