Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Dla wielu kobiet karmienie dziecka piersią to najpiękniejsza czynność w ciągu pierwszych miesięcy rodzicielstwa. Świeżo upieczone mamy opisują to jako wyjątkową więź z dzieckiem, która jest możliwa do nawiązania tylko podczas karmienia. Do tego przytulanie i bliskość powodują, że wszystkie troski odchodzą na bok, a maluch się uspokaja. Lecz co zrobić, kiedy już chcesz odstawić dziecko od karmienia piersią? W którym momencie i jak to zrobić, podpowiadamy w artykule!
Sen dziecka
Czy wiesz, że karmienie piersią ma bezpośredni wpływ na sen dziecka? Twój pokarm jest najbardziej wartościowy w składniki odżywcze i przeciwciała, które chronią odporność malucha. Nic więc dziwnego, że karmiąc dziecko piersią, jest ono bardziej odporne na bakterie i wirusy. Swoim pokarmem dajesz mu prawdziwą barierę ochronną, której żadne witaminy, mleko i probiotyki, nie są w stanie zastąpić. Jeśli dziecko czuje, że wszystkie składniki odżywcze dotarły do jego organizmu, a sam brzuszek jest dostatecznie najedzony, może spokojnie zasnąć na kilka godzin, aż do kolejnego posiłku. To wpływa na jego spokojny, efektywny sen. Jeśli dziecko jest wypoczęte, w ciągu dnia jest radosne, żwawe i obserwuje świat bez niepokojów. Karmienie piersią nie może być jednak wieczne. U niektórych mam pokarm może zanikać sam nawet już kilka miesięcy od rozpoczęcia karmienia. Widocznie organizm jest w stanie tylko tyle wyprodukować. Inne mamy mogą karmić długie miesiące, a pokarmu jakby przybywało. Jak więc odstawić dziecko od piersi i skąd wiedzieć, że to już ten czas?
Jak zatrzymać laktację?
Laktacja, czyli wytwarzanie pokarmu w piersiach kobiety tuż po porodzie, to naturalny proces. Skąd więc wiedzieć, że już czas odstawić malucha od pokarmu? Przede wszystkim wtedy, gdy będziesz widzieć, że jest go coraz mniej, a dziecko nie najada się dostatecznie. Może to skutkować częstym budzeniem się w nocy, niepokojem i nerwami skierowanymi wprost do (uwaga!) Twoich piersi. Jak zatrzymać laktację? Po prostu przestać karmić dziecko. Im mniej będziesz przystawiać dziecko do piersi, tym bardziej pokarm będzie zanikał, aż w końcu przestanie być wytwarzany.
Jednak na początku może pojawić się problem, że pokarm dalej będzie się wytwarzał, mimo całkowitego odstawienia malucha. Nie możesz gromadzić nadmiaru pokarmu w piersiach, bo może dojść do zapalenia kanalików i poważnych powikłań, związanych z dużym bólem i stanem zapalnym. Dlatego, kiedy już odstawisz dziecko od piersi, a pokarm dalej będzie się gromadził, upuszczaj go delikatnie za pomocą laktatora. Rób to jednak bardzo powoli i w małych ilościach, aby organizm nie dostał błędnej informacji, że karmisz. Aby wspomóc zatrzymanie laktacji możesz także pić napar z szałwii. Ona działa hamująco na wytwarzanie pokarmu. Nie przesadzaj jednak z jej ilością, wszystko rób precyzyjnie i mądrze.
Jeśli te metody nie będą przynosiły rezultatów, możesz poprosić lekarza ginekologa o przepisanie leków, hamujących laktację. Zatrzymują one produkcję prolaktyny, a w rezultacie także pokarmu.
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Odstawienie dziecka od piersi to nie lada wyzwanie nie tylko dla mamy, ale także dla malucha. Wchodzi on bowiem w tym momencie w okres swojego życia, kiedy jedna z niewidzialnych nici, łącząca go z mamą, zostaje bezpowrotnie odcięta. Jego organizm także musi mieć czas, aby przyzwyczaić się do zmiany i nowych warunków, a przede wszystkim nowego pokarmu.
Każdy rodzic inaczej rozszerza dietę swojego dziecka. Niektórzy przechodzą na mleko modyfikowane, dostosowane do wieku, inni zaś zaczynają przygodę z warzywami i owocami. Zależne jest to przede wszystkim od wieku dziecka, w którym zostało odstawione od piersi.
Nie możesz jednak pewnego dnia postanowić sobie, że odstawiasz dziecko i robisz to nagle. Maluch nie będzie wiedział o co chodzi, a jego frustracja osiągnie apogeum. Za to Ty będziesz najbardziej niewyspaną kobietą na Ziemi. Dlatego odstawiaj malucha sukcesywnie. Pierwszej nocy nakarm go o jeden raz mniej niż zwykle i z każdą nocą ograniczaj powoli ilość karmienia. Nie wywołasz szoku u dziecka, tylko pomalutku przyzwyczaisz go, że Twoja pierś to nie sposób na usypianie. Zamiast przystawiać dziecko do karmienia, napajaj go w nocy wodą z butelki. To będzie mu przypominało o karmieniu, a woda będzie go odpowiednio nawadniać. Zobaczysz, że to, co przerażało Cię od początku bycia mamą, po kilku dniach okaże się być wprowadzeniem do kolejnego etapu życia Twojego dziecka.
Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?