Rozszerzanie diety niemowlaka - krok po kroku
Dieta niemowlaka powinna być rozszerzona pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia. Takie zalecenie wynika z zapotrzebowania dziecka na nowe produkty. Rozszerzenie diety ma duży wpływ na rozwój niemowlęcia, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Od czego zacząć rozszerzanie diety? Czy zalecane są konkretne pokarmy? Zapraszamy do lektury!
Rozszerzanie diety niemowlaka - kiedy?
Najlepszy czas na rozszerzenie diety niemowlaka to okres pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia. To wtedy przestaje mu wystarczać pokarm mleczny. Ponadto u dziecka wykształca się w tym okresie zdolność do przyjmowania pokarmów stałych - są na to przygotowane m.in. nerki i przewód pokarmowy. Zdrowe dzieci już około 5 miesiąca życia nabywają umiejętność siedzenia z podparciem, potrafią także kontrolować ruchy szyi i głowy, które są niezbędne podczas przyjmowania pokarmów stałych. Odruch wypychania ciał obcych z buzi również wtedy zanika więc rozszerzanie diety niemowlaka, można spokojnie rozpocząć nawet po 17. tygodniu życia.
Jedną z przyczyn późniejszego rozpoczęcia wprowadzania stałych pokarmów do diety malucha może być karmienie piersią. Zaleca się bowiem by dzieci karmione pokarmem matki, piły wyłącznie mleko do 6. miesiąca życia. Jeżeli matka chce wprowadzić inne produkty wcześniej, może spróbować jednak ich ilość powinna być minimalna - tylko taka, aby dziecko posmakowało nowych smaków i zapoznało się z alergenami.
Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?
Nową dietę niemowlaka najlepiej rozpocząć od warzyw, ponieważ dzieci łatwiej akceptują smak słodki. Zaakceptowanie przez niemowlaka smaku warzyw może trochę zająć - nie zniechęcaj się! Za którymś razem maluch w końcu przyzwyczai się do nowego smaku. Po mniej więcej dwóch tygodniach od podania warzyw mały człowiek może spróbować owoców. To nie znaczy, że masz rezygnować z warzyw! Podawaj mu oba rodzaje produktów, ugotowane i zmiksowane, w małych ilościach (kilka łyżeczek). Najlepiej rozszerzać dietę niemowlaka stopniowo, raz dziennie, uważnie obserwując reakcję na nowe produkty. Po wprowadzeniu warzyw i owoców zaleca się podawanie kaszek zbożowych bądź ryżowych. Następnie wprowadzamy mięso, które jest idealnym źródłem żelaza. Najbardziej zalecane rodzaje mięsa to: kurczak, indyk, kaczka i gęś. Na początek wystarczy około 10 gramów mięsa dodanego do zmiksowanych warzyw. 20 gramów mięsa można podawać od 1 roku życia. Oprócz mięsa warto podawać dziecku ryby, maksymalnie raz w tygodniu. Gatunki polecane to: łosoś, halibut i śledź. Ryby powinny być duszone, gotowane bądź pieczone.
Rozszerzenie diety niemowlaka - czego unikać?
Mały człowiek może smakować wielu rzeczy, niektórych jednak nie powinien na razie jeść. Do tej drugiej grupy należy:
● cukier - należy go unikać w diecie dziecka ze względu na ryzyko próchnicy, a także rozwoju nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Oprócz cukru należy wykluczyć także słodkie syropy.
● miód - wyłączenie go z diety dziecka jest bardzo ważne, ponieważ miód jest udowodnionym czynnikiem ryzyka botulizmu niemowląt (zatrucia jadem kiełbasianym). Miód nie jest zalecany także dlatego, że zawiera dużą ilość cukrów i działa alergizująco. Można zacząć go wprowadzać do diety dziecka po pierwszym roku życia.
● sól - należy jej unikać, ponieważ ma wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego. Pamiętaj! Jeżeli przygotowujesz posiłki dla siebie i dziecka, dodawaj soli tylko do swojej porcji.
● soki - dzieci powinny pić wyłącznie soki 100%, przecierowe, bez cukru - najlepiej takie przygotowane w domu. Do pierwszego roku życia niemowlę nie powinno otrzymywać soków, raczej produkty świeże. Jeżeli już dziecko miałoby dostać sok to jako posiłek, a nie popicie po jedzeniu. W tej formie najlepiej sprawdzi się woda bądź mleko matki.
Metoda BLW (Baby Led Weaning)
Alternatywą dla tradycyjnego rozszerzania diety niemowlaka jest BLW. Metoda BLW pomaga wprowadzić pokarmy stałe bez zmuszania dziecka do jedzenia papek. BLW polega na zaoferowaniu dziecku wyboru tego, co chce zjeść. Tę metodę można wprowadzić nawet w 6. miesiącu życia niemowlęcia, jednak warunek jest jeden - dziecko powinno samo siedzieć, chwytać pokarm i prowadzić go do buzi. Aby karmić niemowlę metodą BLW, należy przygotować krzesełko do karmienia, dosunąć je do stołu rodzinnego i jeść wspólnie.
Najmłodszemu członkowi rodziny podajemy na tacce np. warzywa pokrojone w łatwy do chwytania sposób, z którymi niemowlę sobie poradzi. Warto podać mu różne rodzaje pokarmów, aby malec faktycznie miał wybór - mogą to być np. kawałki gotowanego kurczaka, łyżka kaszy, ugotowany makaron, różyczki brokułów, paski marchewki, cząstki owoców itp. Nie warto się denerwować podczas takiego karmienia - w końcu jego celem jest poznanie nowych smaków, a nie najadanie się dziecka. Po każdym tego rodzaju posiłku dziecko powinno popić, najlepiej wodą albo mlekiem matki.
Następny artykuł
Pierwsze objawy ciąży: kiedy zrobić test ciążowy?
Rozszerzanie diety niemowlaka - krok po kroku