Ząbkowanie: co na bolesne ząbkowanie u dziecka?
Bycie rodzicem to jedno z najpiękniejszych doświadczeń człowieka. Wiele chwil radości i szczęścia niestety przeplata się z różnego rodzaju bolączkami u malucha. Do takich właśnie sytuacji należy ząbkowanie u dziecka. To nieodrębna część dorastania, ale niezwykle męcząca zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dlatego warto wiedzieć, co podać na bolesne ząbkowanie u dziecka oraz jak nie pomylić go z innymi dolegliwościami.
Objawy ząbkowania
Pojawianie się ząbków u każdego dziecka przebiega inaczej. U jednych dzieci już na etapie kilku miesięcy może być ich kilkanaście, a u niektórych nawet po skończeniu roku będzie ich kilka. Dlatego, jeśli maluch kończy rok, nie stresuj się, ze wyszły mu dopiero dwa ząbki. To się może zdarzać. Później najprawdopodobniej nastąpi bum na ich wyrzynanie. Ale to niestety wiąże się z wieloma trudnymi sytuacjami. Objawy ząbkowania są różne, w zależności od indywidualnych predyspozycji dziecka.
Najczęściej są to:
- Ból i swędzenie dziąseł
- Osłabienie
- Gorączka
- Senność
- Złe samopoczucie
- Biegunka
- Katar
- Zaczerwienienie gardła
- Rozdrażnienie
- Problemy ze snem
- Czasami afty i podrażnienia śluzówki
- Ślinotok
- Wysypka dookoła ust
Nie zawsze wszystkie te objawy występują razem. Czasami dziecko po prostu jest senne i osłabione. Najczęściej przy ząbkowaniu rodzice obserwują wkładanie paluszków lub nawet całej pięści do ust, wrażliwość na dotykanie łyżki do dziąseł oraz ogólne rozbicie. To znak, że w jamie ustnej Twojego dziecka pojawiają się właśnie nowe ząbki. Na pierwszy rzut oka te objawy można pomylić z przeziębieniem czy infekcją, dlatego najpierw wybadaj jamę ustną i zadziałaj natychmiast. Najlepiej dokładnie zdezynfekowanym palcem przejechać po dziąsłach maluszka. Jeśli zobaczysz lub wyczujesz jakieś zgrubienie lub białą narośl, nie panikuj. To nie musi być afta, może to być po prostu przebijający się ząbek.
Katar przy ząbkowaniu
Bardzo często podczas ząbkowania może pojawić się katar u dziecka. To tym bardziej jest mylące, ponieważ katar kojarzy się z przeziębieniem. Jednak właśnie wzmożona wydzielina z nosa, a nawet podrażnienie kanalików łzowych, bardzo często towarzyszy ząbkowaniu. Przez katar przy ząbkowaniu dziecko nie może spać oraz ma problemy z oddychaniem zarówno w dzień, jak i w nocy. Warto więc systematycznie opróżniać nosek gruszką lub aspiratorem, podawać odpowiednie do wieku krople do nosa oraz chronić dziecko przed przeciągami.
Ząbkowanie: gorączka
Często przy ząbkowaniu pojawia się u dziecka gorączka bądź lekki stan podgorączkowy. To dlatego, że organizm stara się walczyć z nowym nabytkiem, jak z ciałem obcym lub wirusem. Dlatego podwyższona temperatura towarzyszy wyrzynaniu się zębów u malucha. Gorączka często ma wiele wspólnego z ogólnym osłabieniem i rozdrażnieniem, wiec postaraj się mieć dużo cierpliwości w tym czasie i nie ulegać emocjom. Dla dziecka to ciężki czas, ponieważ nie potrafi wytłumaczyć co mu jest, a towarzyszący ból nie pozwala mu na normalne funkcjonowanie. Tylko obserwacja rodziców może pomóc. W przypadku gorączki możesz podać mu lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, w postaci syropu. On na pewno uśmierzy ból lub swędzenie, a przede wszystkim zapobiegnie wysokiej temperaturze.
Co na bolesne ząbkowanie u dziecka?
Bolesne ząbkowanie u dziecka jest wyzwaniem dla rodzica, szczególnie mając w perspektywie, że nie jest to jednorazowa sytuacja. To nie oznacza jednak, że każdemu nowo pojawiającemu się ząbkowi towarzyszyć będą te same objawy. Najważniejszą sprawą, oprócz zbicia gorączki, jest uśmierzenie bólu dziąseł. Do tego przyda się gryzaczek z wodą, wyciągnięty z lodówki. Gryząc go, dziecko masuje sobie dziąsełka, a dzięki niskiej temperaturze, znieczula bolesne miejsca. Pomocna będzie także specjalna silikonowa nakładka ze szczoteczką, którą można masować jamę ustną maluszka. Weź pod uwagę, że każda ingerencja jest narażeniem dziecka na bakterie z zewnątrz. Dlatego staraj się, żeby to co maluch wkłada do buzi w trakcie ząbkowania, było możliwe dobrze zdezynfekowane.
Żel na ząbkowanie
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów pomocniczych, które zapewniają dziecku komfort przy różnego rodzaju problemach. Również takich, dotyczących ząbkowania. Dlatego możesz zaopatrzyć się w specjalny żel na ząbkowanie, który ma w sobie składniki odkażające, przeciwbólowe oraz znieczulające. Taki żel jest wyposażony najczęściej w specjalną szczoteczkę silikonową, którą możesz użyć do masażu dziąseł podczas aplikacji preparatu. To pozwoli uśmierzyć ból i jakoś przetrwać ten trudny czas ząbkowania.
Poprzedni artykuł
Kosze do segregacji – obowiązek czy dobre rozwiązanie dla każdej...Następny artykuł
Roczek dziecka - zabawy na urodziny
Ząbkowanie: co na bolesne ząbkowanie u dziecka?