Jak oszczędzać pieniądze?

Jak oszczędzać pieniądze?

Znów nie możesz odłożyć na wymarzone wakacje? Każda próba oszczędzania na zakupach, rozrywkach kończy się fiaskiem? Pora pomyśleć, na czym naprawdę można zaoszczędzić, prowadząc budżet domowy. Zacznij od płacenia mniejszych rachunków! Jak to zrobić, żeby w banku nie zostawić wraz z pieniędzmi wszystkich nerwów? Odpowiedź jest bardzo prosta i zawarta w tym artykule! Zapraszamy do lektury.

Oszczędzanie wody: prysznic, zmywarka, kran

Zaoszczędzenie kilku złotych jest możliwe praktycznie w każdym momencie, wystarczy po prostu zrezygnować z nowej pary spodni, czy kupić wyliczoną ilość produktów. Ale czy to pozwoli Ci odłożyć jakąś większą sumę pieniędzy, która będzie rzeczywiście odczuwalna w planowaniu wakacyjnego budżetu? Raczej nie będzie to kwota, która w jakiś sposób podbuduje Twoje domowe finanse. Lecz na pewno odczujesz oszczędności, kiedy zamiast zostawić w banku 1300 zł tak jak zazwyczaj, zostawisz jedynie 700 zł. Uważasz to za niemożliwe? Przekonaj się, że przy zachowaniu odpowiednich zasad, będziesz w stanie pozwolić sobie nie tylko na świetne wakacje, ale też dodatkową parę spodni i wiele innych rzeczy.

Oszczędzanie wody

Posiadanie w domu bieżącej wody to niezwykły dar, o czym bardzo często wszyscy zapominamy. Traktujemy wodę jako coś, co właściwie nam się należy. A może by tak zaoszczędzić na wodzie? Przede wszystkim warto zainwestować w prysznic zamiast wanny. Tak naprawdę do umycia się potrzebujemy około 2 litrów wody. Tymczasem nalewając ją do głębokiej wanny marnujemy jej jakieś 40 razy więcej. Czy warto więc płacić za coś, czego nie wykorzystujemy? Czy naprawdę chwila relaksu, która (nie oszukujmy się) nudzi się po około 5 minutach, jest warta płacenia takich rachunków? Z całą pewnością odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. Dlatego prysznic to idealne rozwiązanie. Nie dość, że zajmuje o wiele mniej miejsca, to jeszcze zaoszczędzamy mnóstwo wody, a przede wszystkim pieniędzy.

Zmywarka

Jeśli uważasz, że zmywarka to ogromny koszt i nie opłaca się w nią inwestować, a zamiast tego zużywasz do ręcznego mycia setki litrów wody, robisz wielki błąd. Zmywarka pomieści mnóstwo naczyń, które zostaną dokładnie umyte w bardzo wysokiej temperaturze. Wszystkie bakterie i drobnoustroje natychmiast znikną, a Ty będziesz cieszyć się lśniącymi, suchymi naczyniami. Ale oczywiście najważniejsza jest kwestia oszczędności wody. Jeden cykl prania w zmywarce to około 10 litrów zużytej wody. Natomiast pranie ręczne naczyń to jakieś 40 litrów wody. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na zmywarkę. Koszty detergentów również są policzalne, jednak równają się z chemią i akcesoriami używanymi przy zmywaniu ręcznym, czyli płynem, gąbkami, ścierkami. Dodatkowo musisz wziąć pod uwagę, że w zależności od ilości domowników, zmywarka nie musi być codziennie uruchamiana. Natomiast zmywanie naczyń, żeby nie leżały odłogiem w zlewie, to byłaby raczej codzienna czynność. Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w ten sprzęt raz a porządnie, a w momencie wyrównania kosztów, możesz tylko zyskać.

Filtr do kranu

Świetnym rozwiązaniem dotyczącym oszczędzania wody są specjalne filtry do kranów. Nie dość że zbierają zbędny kamień to jeszcze przepuszczają wodę w połowie, jednocześnie podwyższając jej ciśnienie. To bardzo sprytne podejście do wody z kranu. Nie mamy wrażenia, że woda jakoś słabiej leci, wręcz przeciwnie, jest po prostu bardziej natlenowana. W całym rozrachunku zużywamy jej o wiele mniej z tak zamontowanym filtrem. A jeśli pokusisz się dodatkowo o specjalny filtr do wody pitnej, możesz swobodnie pić wodę prosto z kranu, bez kupowania specjalnych dzbanków do filtrowania wody.

Oszczędzanie energii

Kolejnym aspektem, nad którym należy zastanowić się, jeśli szukasz oszczędności w swoich wydatkach, jest prąd. Pomyśl w jaki sposób gospodarujesz energią w domu i czy rzeczywiście robisz to prawidłowo. Wyłączasz telewizory i pozostały sprzęt kiedy go nie używasz? Gasisz światło, gdy wychodzisz z pokoju? Odłączasz ładowarki do telefonów i laptopów z kontaktów, kiedy ich nie ładujesz? Odpowiedz sobie na te pytania i sprawdź, jak dbasz o oszczędność prądu w Twoim domu. A jakie są pozostałe sposoby na więcej pieniędzy w kieszeni?

Kolektory słoneczne

Wiesz, czym są kolektory słoneczne? Potocznie zwane solarami, kolektory dostarczają ciepła, które pobierane jest z energii słonecznej. Zamontowane na dachu, w miesiącach od marca do października, mogą zapewnić nawet 90% zapotrzebowania na ogrzanie wody. W miesiącach zimowych także ogrzewają wodę. Wystarczą 2-3 godziny słońca dziennie. Jednorazowy koszt jest dość wysoki, lecz w ogólnym rozrachunku bardzo opłacalny. Dodatkowo to system przyjazny środowisku, więc jego wartość jest podwójna.

Żarówki i lampy LED

Kolejną, jakże istotną kwestią, jest wymiana zwykłych świetlówek na żarówki energooszczędne LED. To jedne z najbardziej pożądanych systemów oświetleniowych, dzięki któremu możemy zaoszczędzić rocznie kilkaset złotych. I tak jak w większości przypadków, koszt jednej żarówki LED jest większy niż żarówki zwykłej, to naprawdę opłaca się w nią zainwestować, ponieważ może ona posłużyć nawet kilka lat. W przypadku zwykłej świetlówki jest to maksymalnie rok. Dodatkowym atutem oświetlenia LED jest możliwość wybrania światła, może być ciepłe lub zimne, w zależności od aranżacji wnętrza. Świetnym rozwiązaniem są także listwy LED, które można zamontować pod meblami w kuchni, pod wanną, za telewizorem czy pod sufitem. Dadzą one niesamowity efekt dyskretnego podświetlenia, przy którym komfortowo spędza się popołudnia np. przy oglądaniu telewizji. Nie trzeba używać głównego światła, aby oświetlić pomieszczenie. Blat roboczy w kuchni także będzie dzięki temu dobrze oświetlony, a światło nie będzie raziło w oczy. Oświetlenie LED nadaje się zatem do każdego rodzaju pomieszczenia.

Uszczelki do okien i drzwi

Na koniec ostatnia zasada, która pomoże zaoszczędzić Ci pieniądze, tym razem na ogrzewaniu domu. Przez co najbardziej tracisz cenne ciepło, szczególnie podczas chłodnych dni? Przez niedoszczelnione okna i drzwi! Dlatego kup dobre uszczelki i wymień te, które już się wysłużyły. Szczególnie okna przepuszczają mnóstwo ciepła, a jednocześnie wpuszczają wilgoć i wiatr do domu. Dlatego skup się na tym, aby uszczelki w oknach były jak najlepszej jakości. Taki zakup posłuży na lata, a Ty oszczędzisz ciepło w swoim domu. Jeśli zastosujesz się do tych zasad, Twój budżet domowy będzie mocno podbudowany, a zaoszczędzone pieniądze wydasz na cokolwiek zechcesz!

Komentarze:

Jak oszczędzać pieniądze?