Problemy z cerą, czyli jak dbać o skórę twarzy?
Większość kobiet doskonale wie, co to znaczy cera problematyczna. Niestety, to kolejna różnica między nami a mężczyznami, którzy raczej nie borykają się z takimi problemami. Są wyjątki, jednak to więcej kobiet odwiedza drogerie w poszukiwaniu najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych. Kiedy to nie pomaga, udają się do specjalistów, aby wyleczyć problem raz na zawsze. Ale właściwie jak dbać o skórę twarzy, kiedy pojawiają się pierwsze problemy z cerą? Doradzamy w artykule!
Wysuszona skóra twarzy
Idzie zima, więc nasza skóra szczególnie odczuwa chłód na zewnątrz. Do tego częste zmiany temperatury, kiedy wchodzimy do nagrzanego mieszkania. Skutek? Nasza cera jest wysuszona, zmęczona i nie współpracuje z nami. Narasta frustracja, bo przecież „jakich to ja już kremów nie używam, żeby nawilżyć skórę”. Niektóre kobiety mają taki problem na całym ciele, zaczynając od twarzy, kończąc na dłoniach i stopach. Jak radzić sobie, kiedy wysuszona skóra twarzy spędza Ci sen z powiek? Przede wszystkim nawilżanie samej skóry nic nie pomoże. Jeśli nawet najlepsze i najdroższe kremy nie są w stanie poradzić sobie z problemem, widocznie problem leży o wiele głębiej.
Odwodniony organizm może dawać pewne oznaki, właśnie w postaci suchej skóry twarzy. Na co dzień powinnaś pić około 2 litrów wody, aby nawadniać swój organizm oraz komórki skóry. Bez tego żadna terapia nie jest w stanie pomóc. Jeśli chodzi o kosmetyki, pamiętaj o regularnym nawilżaniu skóry twarzy. Jeśli chodzi o demakijaż, z pewnością odrzuć kosmetyki zawierające alkohol. On jeszcze bardziej wysuszy cerę.
Na dzień, pod makijaż stosuj lekki krem nawilżający z filtrem UV, natomiast na noc musisz solidnie natłuścić skórę, aby zdążyła się do rana zregenerować. Wybieraj więc kremy zawierające naturalne oleje roślinne, mocznik oraz emolienty. Raz w tygodniu możesz intensywnie nawilżyć cerę dobrą maską do twarzy.
Zanieczyszczona cera
Kobiety, które mają zanieczyszczoną cerę, często borykają się z więcej niż jednym problemem. Zaczyna się on już w okresie dojrzewania. Pojawiają się pierwsze objawy trądziku. Na początek przychodzą zanieczyszczone pory. Wraz z ich nagromadzaniem, mogą pojawiać się stany zapalne, które niekiedy bywają naprawdę bolesne. Działanie hormonów może rozregulować całą gospodarkę kobiety, a to ma bezpośredni wpływ na skórę twarzy. Trądzik może pozostać bardzo długo, a po nim pojawiać się mogą blizny i zmiany potrądzikowe. Jak temu zapobiec?
Co na trądzik?
Cera trądzikowa wymaga naprawdę szczególnej pielęgnacji. Często jest to cera mieszana, czyli tłusta w strefie T oraz sucha w pozostałych miejscach. Dlatego tym bardziej dobór odpowiednich kosmetyków jest trudny. Przede wszystkim zrezygnuj z peelingów drobinkowych, a zastąp je peelingami enzymatycznymi. Drobinki roznoszą bakterie po całej twarzy, natomiast enzymy złuszczają martwy naskórek. Do tego odpowiedni demakijaż płynem micelarnym, który nie zawiera alkoholu. Dobrze byłoby też przywrócić odpowiednie pH skóry za pomocą toniku bezalkoholowego. I na koniec maska lub krem o lekkiej, wodnej formule, który doskonale nawilży, lecz nie zapcha porów.
A co w takim razie na zanieczyszczenia? Najlepiej sprawdzi się oczyszczanie manualne u specjalisty. Wielu kosmetologów przeprowadza takie zabiegi, a rezultaty są natychmiastowe. Aby wzmocnić efekty można wykorzystać do tego kwasy, ale tylko podczas wizyty w wykwalifikowanym gabinecie. A co z cerą naczynkową?
Cera naczynkowa – jak wygląda cera naczynkowa?
Przy cerze naczynkowej oczyszczanie manualne nie zda egzaminu. Rozszerzone naczynka są poważną przeszkodą do dokładnego oczyszczenia porów, ponieważ mogą pękać i tylko zamykanie ich laserem jest w stanie zlikwidować je z twarzy. Cera trądzikowa i naczynkowa jednocześnie jest naprawdę ogromnym wyzwaniem dla kobiety. W przypadku tej drugiej należy zapobiegać, aniżeli leczyć. Dlatego oprócz unikania oczyszczania manualnego, stosuj kremy do cery naczynkowej.
Takie wzmocnienie przyda się szczególnie przed i podczas ciąży, kiedy hormony wariują, a ciało kobiety zmienia się z dnia na dzień. Czasami w trakcie ciąży cera kobiety znacznie się pogarsza, a innym razem pozbawia kobietę problemu ze skórą twarzy raz na zawsze! Dlatego bądź dobrej myśli i wprowadź do swojego planu dnia pielęgnacyjną rutynę!
Poprzedni artykuł
Depilacja w ciąży - czy jest bezpieczna?
Problemy z cerą, czyli jak dbać o skórę twarzy?