Alergia w ciąży – jak się z nią uporać?
Ciąża to okres burzliwym zmian hormonalnych. W zależności od reakcji organizmu może ona odpowiednio nasilić lub zminimalizować objawy istniejącej alergii. Ciężarne powinny uważać na to, co spożywają i czym otaczają się na co dzień - zwłaszcza, jeśli wiedzą, że mają skłonność do uczuleń. Zdarza się jednak, że pierwsze objawy alergii pojawiają się dopiero w czasie ciąży, kiedy samowolne stosowanie leków przeciwalergicznych jest zupełnie niewskazane. Jak zatem uporać się z alergią w ciąży i zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
Alergia w ciąży - czy jest niebezpieczna?
Alergia w ciąży przyjmuje najczęściej postać alergii wziewnej, czyli uczulenia na sierść, pyłki roślin czy roztocza obecne w domowym kurzu. Jeśli ma ona lekki przebieg, nie jest groźna dla zdrowia mamy ani dziecka. Natężenie jej objawów może prowadzić jednak do ataków astmy, które stwarzają zagrożenie niedotlenienia płodu. Przyspieszone tętno, kołatanie serca, duszności i problemy ze swobodnym nabraniem powietrza w płuca to główne symptomy, które powinny niepokoić przyszłą mamę. W czasie zaawansowanej ciąży napady astmy mogą prowadzić nawet do porodu przedwczesnego, a tym samym do przyjścia na świat dziecka z niską masą urodzeniową. Alergia w ciąży często objawia się też zmianami skórnymi. Jeśli dostrzegamy na ciele krostki, rumienie, pokrzywkę czy obrzęki, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego. Zwykle są to bowiem skutki oddziaływania alergenów pokarmowych.
Alergia w ciąży - jak sobie radzić?
Stwierdzona alergia w ciąży wymaga stałego leczenia. Kobieta powinna pozostawać wtedy pod opieką dwóch specjalistów - alergologa i ginekologa. Najważniejsze dla ciężarnej, która walczy z alergią, jest unikanie czynników i substancji uczulających. W większości przypadków stwierdzenie, który alergen wywołuje reakcję ze strony organizmu nie stanowi dużego wyzwania. Niekiedy konieczne może okazać się jednak przeprowadzenie testów lub odszukanie czynnika uczulającego drogą eliminacji. Jeśli alergia w ciąży wywołana jest kurzem, należy pozbyć się z mieszkania puszystych tkanin, dywanów i koców, a odkurzanie i zmywanie podłóg zlecić innemu domownikowi. W takim przypadku wskazane jest również częste pranie pościeli i ręczników. W przypadku alergii na pyłki, warto natomiast unikać spacerów w słoneczne dni oraz wyjazdów na tereny podmiejskie. Alergia pokarmowa będzie wymagała od ciężarnej wykluczenia alergenu z codziennego menu. Dobrze jednak skonsultować z lekarzem możliwość zastąpienia danego produktu innym, aby zadbać o odpowiednią podaż wszystkich składników odżywczych w diecie.
Alergia w ciąży - leczenie
Kobieta, która cierpi na alergię i pragnie zajść w ciążę powinna zdecydować się na immunoterapię, czyli podawanie określonych dawek alergenu przez kilka miesięcy w celu uodpornienia organizmu, który z czasem zaczyna ignorować wybrany czynnik uczulający. Terapii tej nie rozpoczyna się jednak u kobiet, które już są w ciąży, dlatego w takim przypadku leczenie farmakologiczne prowadzone może być wyłącznie pod ścisłą kontrolą alergologa. Specjalista dobierze dawki tak, aby nie zaszkodziły one ani matce, ani dziecku. Poza tym, alergia w ciąży może być bezpiecznie zwalczana także objawowo. Przy reakcjach skórnych poleca się natłuszczające maści i kojące kremy, przy alergicznym nieżycie nosa płukanie solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej, a przy alergii wziewnej i kontaktowej picie wapna w ilości nawet do 1000 mg dziennie.
Jeśli cierpiąc na alergię planujemy ciążę, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o odczulaniu. Kiedy jednak jest już na to za późno lub alergia w ciąży daje o sobie znać po raz pierwszy, najważniejsze okazuje się pozostawanie pod opieką alergologa i przestrzeganie wszystkich jego zaleceń.
Poprzedni artykuł
Objawy ciąży - najczęstsze dolegliwości wczesnej ciąży
Alergia w ciąży – jak się z nią uporać?