Choroba szósta – czym jest trzydniówka u dziecka?
Twoje dziecko jest osłabione i markotne a na wyświetlaczu termometru pojawiła się podwyższona temperatura? To może oznaczać, że maluch przechodzi właśnie chorobę szóstą, zwaną potocznie przez rodziców trzydniówką. Czym objawia się ta jednostka chorobowa i jak odróżnić ją od pozostałych, podobnych chorób?
Gorączka trzydniowa i rumień nagły
Trzydniówka u dziecka to choroba wirusowa, wywołana przez wirusa herpes – zwanym inaczej wirusem opryszczki pospolitej. W literaturze naukowej można ją spotkać także pod nazwami: gorączka trzydniowa bądź rumień nagły. Jest to choroba zakaźna, dlatego bardzo łatwo się nią zarazić. Najczęściej do przeniesienia choroby dochodzi w grupie rówieśniczej, w których zakażone jest inne dziecko. Jednocześnie dotyka głównie dzieci w wieku niemowlęcym i dziecięcym, maksymalnie do 4 roku życia. Rzadko odnotowuje się przypadki trzydniówki u dzieci starszych. Aby zapobiec przenoszeniu się trzydniówki, należy unikać kontaktu z dzieckiem zarażonym i dbać o ogólną higienę, szczególnie o częste mycie rąk.
Trzydniówka u dziecka - objawy
Choroba ta atakuje niespodziewanie – potrafi dosłownie z minuty na minutę ściąć dziecko z nóg. Maluch jest wówczas osłabiony, nie chce jeść, a głównym objawem jest wysoka temperatura, która może osiągać nawet powyżej 40 stopni Celsjusza. Trzydniówce nie towarzyszą żadne inne objawy, takie jak: katar, kaszel, duszności, jednak gorączka utrzymuje się pełne 3 doby. Po upływie trzeciej doby na ciele dziecka pojawia się wówczas charakterystyczna drobnoplamista, grudkowa wysypka, która świadczy właśnie o chorobie szóstej. Trzydniówka u dziecka momentami potrafi być bardzo radykalna i powoduje panikę u rodziców, kiedy widzą dziecko tak bardzo osłabione. Jak należy zatem postępować w przypadku trzydniówki?
Trzydniówka u dziecka – bez paniki!
Podstawowym aspektem jest odróżnienie trzydniówki od innych chorób, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 4 roku życia, nagle stało się osłabione, ma gorączkę, ale nie występują żadne inne objawy, a dodatkowo nie przechodziło jeszcze trzydniówki, z pewnością właśnie nadszedł ten czas. Należy chłodno ocenić, jakie jest prawdopodobieństwo, że rzeczywiście może to być trzydniówka i zastosować leczenie objawowe – podawanie leków przeciwgorączkowych – ibuprofenu lub paracetamolu. Po 3 dobie trzydniówki nie da się pomylić z żadną inną chorobą – na ciele pojawia się wysypka, która po kilku dniach powinna ustąpić, a samopoczucie dziecka wróci do normy.
Konsultacja z lekarzem
Jeśli nagłe objawy trzydniówki u dziecka powodują u rodziców niepokój, warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli to rzeczywiście tylko choroba trzydniowa, lekarz z pewnością uspokoi przejętego rodzica i utwierdzi go we własnych przekonaniach. Być może zaleci dodatkowe badania laboratoryjne moczu, aby wykluczyć infekcję dróg moczowych, która również może powodować podwyższoną temperaturę ciała. W przypadku kiedy po trzech dobach gorączkowania nie pojawi się charakterystyczna wysypka, należy niezwłocznie zgłosić się do pediatry, który wykona niezbędne badania i zdiagnozuje problem.
Poprzedni artykuł
Kosze do segregacji – obowiązek czy dobre rozwiązanie dla każdej...Następny artykuł
Jak spać w ciąży?
Choroba szósta – czym jest trzydniówka u dziecka?