Preparat na wszy dla dziecka: jaki wybrać? Kiedy trzeba po niego sięgnąć?

Preparat na wszy dla dziecka: jaki wybrać? Kiedy trzeba po niego sięgnąć?

Wszawica to powszechny problem, który dotyka przede wszystkim dzieci. Choroba łatwo szerzy się w dużych skupiskach ludzkich i przenosi poprzez bezpośredni kontakt głowa do głowy, ewentualnie za pośrednictwem różnych przedmiotów, na których bytują pasożyty, jak czapki, grzebienie, gumki do włosów, tapicerowane meble etc. W leczeniu wszawicy najlepiej sprawdzają się specjalistyczne preparaty na wszy. Warto przy tym wiedzieć, że chorobie można też skutecznie zapobiegać, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Twoje dziecko też może zachorować na wszawicę

Wielu rodziców sądzi, że problem wszawicy z całą pewnością nie dotknie ich dziecka. To błędne myślenie. Choroba nie ma żadnego związku z indywidualnym poziomem higieny. Dziecko może się nią zarazić w zupełnie prozaicznej sytuacji, na przykład w szkole, w przedszkolu, podczas urodzin w sali zabaw, w autobusie, w czasie wyjazdu wakacyjnego etc.

Zamiast więc liczyć na szczęście, lepiej jest wiedzieć, jak leczyć wszawicę i chronić przed nią swoje dziecko. Nie jest to nic trudnego – grunt to zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty na wszy, które powinny stanowić wyposażenie domowej apteczki.

Jak rozpoznać wszawicę?

Wszawica to choroba pasożytnicza wywołana przez wesz ludzką, najczęściej głowową. Jej charakterystycznym objawem jest silny świąd skóry głowy. Trzeba natomiast wiedzieć, że u wielu osób objaw ten pojawia się dopiero po około 7-10 dniach od zarażenia. Wcześniejsze rozpoznanie wszawicy jest możliwe dzięki szczegółowemu przeglądowi głowy.

Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola czy szkoły powinni przeprowadzać takie przeglądy raz w tygodniu, a w przypadku potwierdzenia przypadku wszawicy w środowisku dziecka – nawet codziennie.

Czego szukamy? Głównie gnid, czyli jaj wszy. To niewielkie, perłowe kuleczki, które mogą być mocno przytwierdzone do podstawy włosa. Ich obecność na głowie dziecka niezawodnie świadczy o wszawicy.

Co robić, gdy dziecko ma wszawicę?

Nie jest to powód do paniki. W pierwszej kolejności udaj się do apteki i zapytaj o dobry preparat na wszy dla dzieci. Wybierz środek, który działa od razu, eliminując do 100% wszy i gnid już po pierwszej aplikacji, nie wymagając jej powtarzania. Zwróć uwagę na to, aby preparat nie zawierał środków owadobójczych i działał kontaktowo, dzięki czemu wszy nie wykształcą na niego odporności.

Więcej o tym, jak wybrać dobry preparat na wszy dla dzieci, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/wybieramy-dobry-preparat-na-wszy-i-gnidy-dla-dziecka-czym-warto-sie-kierowac/.

Dodajmy również, że leczeniem wszawicy należy objąć całą rodzinę – można zastosować ten sam preparat. Konieczne jest także dokładne wysprzątanie domu, z odkurzaniem i myciem podłóg oraz wypraniem wszystkich ubrań i tkanin, z jakimi miało kontakt dziecko, w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, opcjonalnie z dodatkiem specjalnego środka do prania neutralizującego wszy.

Profilaktyka wszawicy, czyli jak zapobiegać tej chorobie?

Pomimo tego, że leczenie wszawicy jest dziś łatwe i szybkie, wciąż dużo lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie dziecku ochrony przed tą chorobą. Profilaktyka wszawicy nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów – wystarczy tylko sięgnąć po odpowiedni preparat zabezpieczający przed kontaktem z pasożytami.

Preparat na wszy stosowany w profilaktyce wszawicy tworzy nieprzyjazne dla pasożytów środowisko, przez co nie mogą one zasiedlić głowy nowego nosiciela. Wybierając taki produkt zwróć uwagę na to, aby nie tłuścił włosów, emitował przyjemny dla dziecka zapach i działał jak najdłużej, najlepiej do kolejnego umycia głowy. Po więcej wskazówek zajrzyj do artykułu na stronie https://nitolic.pl/artykuly/jaki-preparat-stosowac-zapobiegawczo-na-wszy/.

Profilaktyka wszawicy jest szczególnie ważna po zakończeniu leczenia choroby oraz zawsze wtedy, gdy istnieje zwiększone ryzyko zarażenia – np. po otrzymaniu informacji o stwierdzeniu przypadku wszawicy w przedszkolu czy szkole dziecka. Środek zapobiegający chorobie powinien znaleźć się w kosmetyczce dziecka wyjeżdzającego na kolonie, obóz czy szkolną wycieczkę. Co ważne, profilaktyką warto objąć całą rodzinę – pozwoli to realnie zmniejszyć lub wręcz wykluczyć ryzyko pojawienia się wszawicy w domu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Producent/Podmiot prowadzący reklamę ICB Pharma Sp. J.

Komentarze:

Preparat na wszy dla dziecka: jaki wybrać? Kiedy trzeba po niego sięgnąć?