W jaki sposób zatrzymać postępującą wadę wzroku u dzieci?
Krótkowzroczność, nazywana również miopią, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Zgodnie z badaniami z 2016 roku krótkowzroczność dotyczy już ponad 1,4 mln osób na świecie, a do 2050r. liczba ta może wzrosnąć do ponad 4,7 mld ludzi. Szczególnie często wada ta diagnozowana jest u dzieci i młodzieży, a jedną z przyczyn rozwoju tej wady wzroku jest prowadzony styl życia. Czy można zrobić coś, aby zatrzymać rozwój krótkowzroczności? Jak pomóc dziecku zachować komfortowe widzenie?
Dlaczego pojawia się krótkowzroczność?
Krótkowzroczność to najczęściej diagnozowana wada wzroku. Jak wskazują polscy badacze, wśród dzieci i młodzieży częstość występowania miopii może sięgać nawet 40% uczniów. Wśród potencjalnych przyczyn krótkowzroczności wymienić należy dwa główne czynniki: predyspozycje genetyczne i prowadzony styl życia.
Wiemy, że występowanie krótkowzroczności u bliskich krewnych, czyli u rodziców czy dziadków zwiększa ryzyko wystąpienia wady u dziecka. Z drugiej strony wydaje się, że jeszcze większe znaczenie ma prowadzony styl życia. Zbyt długie i częste oglądanie przedmiotów z bliskiej odległości sprzyja wydłużaniu gałki ocznej. W konsekwencji przy obserwacji odległych obiektów promienie świetlne skupiane są przed siatkówką, co powoduje tworzenie się niewyraźnego obrazu tych obiektów.
Jakie są objawy krótkowzroczności?
Wśród podstawowych objawów tej wady wzroku wymienić należy zaburzenia widzenia z daleka. W zależności od wieku czy zajęcia może się to objawiać dosyć nietypowo, czasami początkowo niezauważalnie. Przykładowo, jeśli wada rozwija się u dziecka w wieku szkolnym, najczęściej pierwszym objawem jest trudność z rozpoznaniem tego, co jest zapisane na tablicy, zwłaszcza, jeśli uczeń siedzi w dalszych ławkach. Wtedy charakterystyczne jest mrużenie oczu, aby ułatwić sobie odczytanie tekstu. To na co również warto zwrócić uwagę to przewlekłe bóle głowy, które często towarzyszą krótkowzroczności i są związane z nadmiernym napięciem mięśni gałki ocznej.
Diagnoza i co dalej?
Niewątpliwie, zauważenie problemów z widzeniem jest już krokiem w dobrą stronę. Nie należy bagatelizować odczuwanych objawów. Wskazane jest jak najszybciej umówić się na konsultację do lekarza okulisty. Jednocześnie warto podkreślić, że nawet jeśli nie odczuwamy zaburzeń widzenia, należy kontrolnie udać się do specjalisty na badanie przynajmniej raz w roku.
Podczas wizyty okulista zbada wzrok, sprawdzi zdrowie oczu i wskaże zalecane metody postępowania. Warto podkreślić, że badania okulistyczne są bezbolesne, a dobra diagnoza jest niezbędna do wdrożenia skutecznego leczenia. Co więcej, odpowiednio wczesna diagnoza pozwala nie tylko poprawić widzenie i rozwój wzroku u dziecka, ale także zmniejsza ryzyko poważniejszych powikłań związanych z krótkowzrocznością w przyszłości.
W przypadku miopii najczęściej stosowaną metodą korekcji wady jest noszenie okularów korekcyjnych. Warto przy tym podkreślić, że nienoszenie okularów lub za słaba korekcja krótkowzroczności może przyczynić się do nasilenia rozwoju wady.
Chcąc spowolnić rozwój krótkowzroczności u swojej pociechy, warto zapoznać się m.in. z pojęciem ortokorekcji. Jest to metoda, która poprawia zdolność widzenia i umożliwia rezygnację z korekcji w ciągu dnia! Na czym polega ortokorekcja?
Ortokorekcja to zakładanie na czas snu specjalnie zaprojektowanych soczewek kontaktowych, które dzięki wpływie na rogówkę przyczyniają się do zmiany skupiania promieni świetlnych w ciągu dnia. Jednocześnie należy podkreślić, że zmiany, jakie powstają po noszeniu soczewek ortokorekcyjnych, są krótkotrwałe i odwracalne, dlatego to rozwiązanie optyczne powinno być regularnie stosowane. Metoda ta pozwala na rezygnację z noszenia okularów w ciągu dnia! Z tego względu może być to niewątpliwie wyjątkowa metoda korekcji wzroku. Aby dowiedzieć się więcej na temat tej formy poprawy widzenia, przejdź tutaj: https://mamwzrokok.pl/ortokorekcja-czyli-sposob-na-narastajaca-krotkowzrocznosc-u-dzieci/.
Krótkowzroczność to wyzwanie, z którym boryka się coraz więcej z nas. Zarówno dla uczniów, jak i rodziców nierzadko jest to powód do obaw. Natomiast pocieszające jest to, że z uwagi na tak duże rozpowszechnienie wady, wiemy na jej temat coraz więcej. Obecnie, dzięki rozwojowi medycyny możliwe jest nie tylko dobre zdiagnozowanie miopii, ale także skuteczna jej korekcja, a nawet spowolnienie rozwoju wady.
Bibliografia:
1. A. Holden et all. Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050. Opthalmology 2016;123:6:1036-1042.
2. Żukowska. Ortokorekcja, czyli sposób na narastającą krótkowzroczność u dzieci. Mamwzrok.pl, dostęp online 12.03.2023.
3. Kanclerz Krótkowzroczność u dzieci w wieku szkolnym - epidemiologia, czynniki ryzyka oraz metody zapobiegania progresji. Forum Medycyny Rodzinnej 2021;15(1):44-52.
4. Grzybowski i wsp. Epidemiologia i leczenie krótkowzroczności na świecie. Ophtherapy 2017; 4:3:15:129-135.
5. Olkowska. Prezbiopia–metody korekcji. Optyka, 2021.
Poprzedni artykuł
Młoda mama – jak znaleźć czas dla siebie mając małe dziecko?Następny artykuł
Alergia w ciąży – jak się z nią uporać?
W jaki sposób zatrzymać postępującą wadę wzroku u dzieci?